Náborový závod v tandemové silniční cyklistice
SK SLAVIA PRAHA odbor zrakově postižených

Náborový závod v tandemové silniční cyklistice

Ve dnech 14. až 16. 9. 2007 se po několika letech konal závod zrakově postižených na tandemech. Pořadatelem závodů byl Český svaz zrakově postižených sportovců. Ten organizací pověřil Rostislava Charváta, který byl dříve sám aktivním závodníkem.

Místo konání bylo město Orlík nad Vltavou. Orlík nad Vltavou nemá sice zastávku ČD, ale k vzhledem k tomu, že každý závodník se spolu se svým pilotem musel dopravit po vlastní ose, nebyl žádný problém do místa konání z Mirovic, které byly vzdáleny 11 km, dojet.

Ubytování bylo ve starých skautských chatkách. Můžeme děkovat jen pěknému počasí, že nám nebyla zima. V sobotu po obědě jsme projeli ukázkovou jízdou městem a přesunuli jsme se na hlavní start závodu na 55 km. Hned došlo ke změnám. Místo atraktivního okruhu po blízkých vesnicích, jsme jezdili na silnici, kde byla obrátka připravena na křižovatce. Takže jsme prakticky jezdili tam a zpět, několikrát dokola.

Na start se postavilo 12 tandemů. Za Slavii startoval Tomáš Franěk se svým pilotem, otcem Ladislavem Fraňkem, a slávistický nováček Petr Schnaubelt se svým pilotem Zbyňkem Chattem. Už po ujetí prvních metrů se objevily značné rozdíly mezi jednotlivými posádkami. Rozdíl nebyl způsoben ani tak výkonností, jako spíše vybavením. Ti, co měli silniční speciál, všem zmizeli během chvíle. V poli nicméně převládaly horské tandemy, které tak závodily spolu. Během prvních dvou kol se pole velmi roztrhalo a první posádka záhy předjížděla tu poslední o celé kolo. Nakonec všichni dojeli bez větších problémů. Samozřejmě, že se některým posádkám nevyhnuly technické problémy, jako u Fraňků, kteří při stoupání přetrhli řetěz a měli co dělat, aby dojeli do cíle. Naštěstí tam byl přítomen mechanik, který řetěz opravil a Fraňci mohli pokračovat, ovšem již bez naděje na lepší umístění.

Po velmi náročné trati, která dala všem zabrat, byli všichni rádi, že jsou šťastně v cíli a těšili se na večeři a následné vyhlášení.

Petr Schnaubelt se Zbyňkem Chattem dojeli na 6. místě, Tomáš a Ladislav Fraňkovi po technickém problému dojeli na 8. místě.

Zapsal: Tomáš Franěk


Případné dotazy a připomínky předáme autorovi
Zpět na Tandemovou cyklistiku
Zpět na úvod