Náš odbor, čítající osm oddílů, rozšířil svůj počet členů na 154 sportovců či aktivistů. Plavecký oddíl posílili reprezentanti Martin Štěpánek a Jan Zikl. Doplnili tak naše lyžařské stálice Kateřinu Teplou, Sabinu Rogie a Miroslavu Sedláčkovou, plavkyni Lucii Víškovou a atletku Šárku Seifertovou. Nejlepší golbalový oddíl posílili tři mladí hostující hráči z konkurenční Zory Praha. A právě golbalisté se po letech vrátili do světové špičky. Určitě není náhodou, že reprezentační dres oblékla hned čtveřice Slávistů.
Pořadatelství, organizaci, jakož i níže) zmíněné výsledky pak přímo podpořili: Magistrát hl.m. Prahy, Pražské tělovýchovné unie a Českého svazu zrakově postižených sportovců. K.Teplou podpořil Transgas s.p., golbalisty pak dámský Zonta klub a paní Ziková, a kuželkáře pražská společnost Léčiva a.s..
Pozici nejlepší světové sjezdařky potvrdila opět K.Teplá, která na zimních paralympijských hrách v americkém Salt Lake City získala tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Na sklonku minulého roku pak byla K.Teplá vyhlášena nejúspěšnější českou sportovkyní mezi zdravotně postiženými. Z paralympiády přivezla dvě další medaile sjezdařka S.Rogie a čtvrtým místem se blýskla M.Sedláčková, reprezentantka v běhu na lyžích. Mladí golbalisté, tentokráte však tvořící základ seniorského reprezentačního mužstva (Lukáš Valer, Zdeněk Rybák, Martin Procházka, Petr Schweiner), se s úspěchem vrátili z turnaje ve slovinské Isole. Tento výsledek pak potvrdili třetím místem na Mistrovství Evropy „B“ v Levoči. Za naším družstvem skončili nejen mistři Evropy (Maďaři), ale poraženi odešli i vítězové paralympiády (Dánové) a mistři světa (Švédové).
Na únorovém plaveckém mistrovství ČR se v Opavě v nejlepším světle předvedl M.Štěpánek, vítěz hned sedmi závodů. Mistryněmi republiky se staly i L.Víšková a žákyně V.Pokorná. Další medaile přidali: dospělí Pavlína Badžová a J.Zikl, stejně jako žáci Lucie Ferková, Marek Durila a Jan Kühn. Plavce napodobili na svém březnovém mistrovství ČR v Horních Mísečkách i lyžaři na běžkách: Š.Seifertová, Jiří Reichel, M.Procházka a již zmínění žáci V.Pokorná a M.Durila. Na stupních vítězů stanuly i Kamila Koncová, L.Ferková a P.Badžová. Dílčími úspěchy z veřejných atletických soutěží přispěly i Š.Seifertová a M.Sedláčková. Na květnových mládežnických sportovních hrách (atletika, plavání, golbal) v Brně se nejvíce dařilo K.Koncové, L.Ferkové a M.Durilovi.
Prvenství v naší ligové soutěži přesvědčivě obhájili golbalisté (Z.Rybák, L.Valer, P.Schweiner, M.Procházka a P.Badžová), vítězové čtyř z pěti turnajů. Opět bez medaile skončili kuželkáři. Nicméně za úspěch lze považovat už samotný fakt, že se udrželi v prestižní I.lize, kam se snaží propracovat dalších 12 oddílů. Individuálně se dařilo opět Marii Sadílkové a vedoucímu družstva Jiřímu Reichelovi.
A právě J.Reichel má i největší zásluhu na uspořádání úspěšného červnového mezinárodního kuželkářského turnaje „Slavia Cup 2002“. S golbalovými soutěžemi se úspěšně vypořádali vedoucí družstev Eva Holubcová a Tomáš Král. Lyžování se věnoval zejména Martin Kittler. Kvalitní plavecké tréninky, za podpory FTVS UK, zajistila Zuzana Kvapilová.
Na závěr musím podotknout, že něco na způsob oddechového času si v roce 2002 vybrali sportovci a vedoucí oddílů atletiky, cyklistiky, turistiky a showdownu (upraveného stolního tenisu).
sepsal Karel Čermák