Pravidla atletiky
SK SLAVIA PRAHA odbor zrakově postižených
Goalball
Kuželky
Běžecké lyžovaní
Sjezdové lyžovaní
Plavaní
Showdown
Tandemová cyklistika
Tyto stránky jsou pouze informativní a pro platnou verzi pravidel a soutěžního řádu je nutné se obrátit na Svaz zrakově postižených sportovců.
I. Obecná ustanovení
1. Základní pravidla
- 1.1. Základním podkladem těchto pravidel jsou běžně používaná pravidla IAAF (Mezinárodní amatérská atletická federace). Výjimky tvoří pouze níže specifikované nezbytné dodatky a
- 1.2. V případě rozdílného výkladu pravidel IBSA platí jejich anglická verze.
2. Právo startu
- 2.1. Právo startovat v soutěži přináleží všem atletům, které lze podle kritérií IBSA zařadit do skupin Bl, B2 a B3. Viz následující část.
- 2.2. Kritéria pro zařazení do jednotlivých skupin
- Bl: Bez světlocitu obou očí nebo se světlocitem, ovšem bez schopnosti poznat tvar ruky z jakékoliv vzdálenosti či směru.
- B2: Od schopnosti rozeznat tvar ruky k vizu (ostrosti) 2/60 nebo rozsahem zorného pole menším než pět stupňů.
- B3: S vizem (ostrostí) od 2/60 do 6/60 nebo rozsahem zorného pole od pěti do dvaceti stupňů.
- 2.3. Pro zařazení do jednotlivých skupin jsou rozhodující měření lepšího oka včetně korekce, (všichni atleti, kteří používají kontaktní čočky nebo brýle, je musí mít při měření, přičemž není rozhodující, zda je používají i při vlastní soutěži či nikoli)
3. Úpravy na zařízeních a vybavení
- 3.1. Pro skupinu B1:
  Atleti skupiny B1 jsou povinni nosit při všech technických disciplínách a při bězích od 1500m tmavé brýle nebo jejich vhodnou náhradu. Tmavé brýle nebo jejich náhrada musí být schváleny odpovědným technickým rozhodčím.Je možno vizuální využívat úpravy na jakýchkoliv zvukových signálů, stávajících zařízeních povoleny něj Jakékoli sou. Při disciplínách, kde je používáno zvukového navádění (např.100m, skok do dálky, trojskok či skok do výšky), je nutno diváky požádat o naprostý klid.
- 3.2. Pro skupinu B2:
  Je možno využívat jakýchkoliv zvukových signálů, stejně jako vizuálních úprav na stávajících zařízeních (např. barva,křída, prášek, kužely, vlaječky apod.)
- 3.3. Pro skupinu B3:
  S výjimkou níže uvedených případů se atleti řídí pravidly IAAF.
- 3.4. Odpočítávání časového limitu při technických disciplínách atletů, které doprovází vodič nebo doprovodná osoba, zahajuje rozhodčí ve chvíli, kdy usoudí, že atlet je příslušně zorientován.
4. Disciplíny
- 4.1. Běžecké disciplíny
  Skupina Bl
  Skupina B2
  Skupina B3
- 100m (muži,ženy)
- 200m (muži,ženy)
- 400m (muži,ženy)
- 800m (muži,ženy)
- 1500m (muži,ženy)
- 3000m (ženy)
- 5000m (muži)
- 10 000m (muži)
- maratón (muži)
- štafeta 4 x 100m (muži,ženy)
- 4.2.Technické disciplíny
  Skupina Bl
  Skupina B2
  Skupina B3
- skok daleký (muži,ženy)
- troj skok (muži)
- skok vysoký (muži,ženy)
- hod diskem (muži,ženy)
- hod oštěpem (muži,ženy)
- vrh koulí (muži,ženy)
Hmotnost náčiní:
- disk....muži 2.0 kg...ženy 1.0 kg
- oštěp...muži 800 g...ženy 600 g
- koule...muži 7.26 kg...ženy 4.00 kg
- 4.3.Víceboje
  Skupina Bl
  Skupina B2
  Skupina B3
- pětiboj (muži,ženy)
Disciplíny pro pětiboj:
- Muži - 100m, 1500m, skok daleký, hod diskem, hod oštěpem
- Ženy - 100m, 800m, skok daleký, hod diskem, vrh koulí
Výsledky se počítají podle bodovacích tabulek IAAF.
- 4.4.Mládežnické disciplíny
- 4.4.1.Výčet disciplín je stejný pro chlapecké i dívčí kategorie, jakož i pro všechny skupiny (B1-B3). Kategorie žákovská zahrnuje všechny atlety do 14 let věku, kterého dovrší v roce konání soutěže (do 31.12.). Kategorie dorostenecká zahrnuje všechny atlety do 17 let věku, kterého dovrší v roce konání soutěže (do 31.12.),starší však 14 let.
  60m   800m   skok daleký   hod míčkem (150g)   100m   1500m   skok daleký   vrh koulí (4kg)
- 4.4.2.Pravidla pro hod míčkem se řídí podle pravidel IAAF pro hod oštěpem. Měření každého pokusu se provádí bezprostředně po pokusu z nejbližšího místa dopadu míčku.
5. Přístup k závodním sektorům
- 5.1.Vstup na běžeckou dráhu nebo do vrhačských či skokanských sektorů je povolen pouze doprovodným osobám, trasérům či vodičům atletů skupiny Bl a B2. Všechny tyto doprovodné osoby, traséři či vodiči musí být oblečeny do jasně oranžových vest, které podléhají schválení organizačního výboru.
6. Pravidla běžeckých disciplín
- 6.1.Skupina Bl - běh na 100m
- 6.1.1.Tento závod se pořádá jako řada samostatných, po sobě následujících, měřených běhů jednotlivců. Konečný výsledek se stanoví seřazením dosažených časů od nejlepšího k nejhoršímu.
- 6.1.2.Je-li k závodu přihlášeno více než šest běžců, samotný závod sestává z kvalifikačních běhů a následného finále, kam postoupí šest běžců s nejlepšími časy.
- 6.1.3.Pořadí, v jakém běžci poběží, se v prvním případě určuje losem.Pro finále se pořadí stanovuje tak, že nejrychlejší běžec v kvalifikaci poběží poslední, druhý nejrychlejší předposlední atd.
- 6.1.4.Běžec skupiny Bl může běžet s pomocí nejvýše dvou vodičů, z nichž jeden musí zůstat za cílovou čarou. Pro druhého (respktive jediného - je-li na dráze s běžcem sám) vodiče žádná omezení neexistují. Tento vodič však nesmí protnout cílovou čáru dříve než běžec. Vodič je rovněž zodpovědný za správné nasměrování běžce z pozice startu a dále za jeho navádění po celou dobu závodu.
- 6.1.5.Běžce skupiny Bl může doprovázet i trasér.
- 6.1.6.O zopakování běhu může být požádáno, pokud jeho průvodní okolnosti znemožnily běžci či jeho vodiči/trasérovi (jakožto družstvu) situaci plně kontrolovat, v důsledku čehož došlo k nepříznivému ovlivnění běžcova výkonu.
- 6.1.7.Dojde-1 i k tomu, že se o první místo dělí shodným časem více běžců, poběží všichni takto zainteresovaní, bude-li to možné ještě jednou. Nebude-li to možné, platí stávající výsledek.
- 6.2.Skupina Bl - běh na 200m-800m
- 6.2.1.Běžce skupiny Bl doprovází trasér. Každý běžec má vymezeny dvě dráhy - jedna pro běžce, druhá pro jeho traséra.
- 6.2.2.Startovní čáry při závodech s handicapy jsou vyznačeny v dráhách č.l, 3, 5, 7 atd.
- 6.3.Skupina B2
- 6.3.1.V závodech, které se běží v dráhách, a také při startu na 800m v dráhách, mcxj í běžci skupiny B2 nárok na přidělení dvou drah -jednu pro sebe, druhou pro svého traséra. I na skupinu B2 se vztahuje pravidlo 7.2.2.
- 6.3.2.Běžec skupiny B2 má při běžeckých disciplínách právo na jednoho traséra či doprovodnou osobu. V tomto případě se na něj vztahují pravidla pro běžce skupiny Bl.
- 6.4.Skupina B3
- 6.4.1.Běžci skupiny B3 běhají bez traséra.
- 6.5.Způsoby navádění
- 6.5.1.Běžci mají právo na své vlastní doprovodné osoby či vodiče/traséry. Avšak v případě, že by byl požadavek na zajištění doprovodné osoby či vodiče/traséra uveden v předchozí přihlášce (spolu s podrobnostmi ohledně úrovně navádění), zajišťuje tohoto pořadatel.
- 6.5.2.Závodník a doprovodná osoba či vodič/trasér jsou považováni za družstvo, (viz rovněž 7.4.7.)
- 6.5.3.Způsob navádění si vybírá sám běžec. Volit může z vedení za pomoci lehkého držení lokte trasérem, spojení kontaktní šňůrou nebo prostý běh bez dopomoci traséra. Trasér navíc může běžci dávat slovní pokyny.
- 6.5.4.Trasér v žádném případě nesmí běžce táhnout nebo postrkovat.
- 6.5.5.V případě využití kontaktní šňůry nesmí být vzdálenost mezi běžcem a trasérem po celou dobu závodu větší než 0.50 m. (Poznámka: Dojde-li vinou mimořádných či náhodných okolností k porušení tohoto pravidla, je rozhodnutí o případné diskvalifikaci ponecháno na posouzení technického delegáta IBSA.)
- 6.5.6.Pro běhy na středních a vytrvaleckých tratích jsou povoleni dva traséři. Každému běžci je však povoleno pouze jedno střídání trasérů. Střídání musí být provedeno tak, aby při něm nebyli omezeni ostatní běžci. Toto střídání musí být provedeno pouze na rovince, a to nejvýše 50m před cílovou čarou. Zamýšlené střídání traséra musí být předem oznámeno traťovému rozhodčímu a technickému delegátu IBSA, který rovněž určuje podmínky střídání. Za to, aby byli ostatní účastníci závodu o střídání včas uvědomeni, pak zodpovídá právě technický delegát IBSA.
- 6.5.7.Vodič/trasér nesmí protnout cílovou čáru dříve než běžec.
- 6.5.8.Doprovodná osoba či vodič/trasér musí být oblečena do jasně oranžové vesty, aby tak byla zřetelně odlišena od doprovázeného běžce. Tyto vesty musí být schváleny organizačním výborem.
- 6.6.Startovací bloky
- 6.6.1.Sprinteři skupiny Bl a B2 mohou na tratích lOOm - 400m startovat z bloků, bez nich nebo vstoje.
- 6.7. Maratónský běh
- 6.7.1.Při maratónském běhu běží vytrvalci všech tří skupin (B1,B2,B3) společně, pořadatel je však povinen zajistit taková startovní čísla, ktetá by běžce jednotlivých skupin odlišila.
- 6.7.2.Pořadí v cíli se určuje pro každou kategorii zvlášť.
- 6.7.3.Při maratónském běhu mohou vytrvalci vystřídat až čtyři traséry.Střídání však lze provádět pouze na 10.km, 20.km a 30.km.
- 6.8.Štafetové Běhy
- 6.8.1.V sestavě družstva pro štafetu musí být alespoň jeden běžec skupiny Bl a alespoň jeden běžec skupiny B2. V této sestavě však může být pouze jeden běžec skupiny B3.
- 6.8.2.Běžci si nepředávají štafetový kolík.
- 6.8.3.Každé štafetě jsou přiděleny dvě dráhy.
- 6.8.4.Předávací území je dlouhé lOm. Začátek každého předávacího území je totožný s prostřední čarou předávacího území IAAF. Území končí na čáře IAAF, která je lOm za prostřední čarou. Předávací území vymezují čáry v drahách č. l, 3, 5, 7. Je nutné, aby tyto čáry byly prodlouženy i do sousedních drah podle pravidla 6.8.3.
- 6.8.5.Běžec čekající na předávku smí vyběhnout z místa, které není dál než lOm před předávacím územím. Toto místo je totožné se začátkem předávacího území IAAF v drahách č. l, 3, 5, 7. Je nutné, aby tyto čáry byly prodlouženy i do sousedních drah podle pravidla 6.8.3. (viz. nákres)
- 6.8.6.Při správném provedení předávky musí přibíhající běžec vběhnout do předávacího území dříve, než z něj běžec čekající na předávku vyběhne.
- 6.8.7.Vyběhne-1 i běžec čekající na předávku z předávacího území, nesmí se do něj znovu vrátit.
- 6.8.8.Pro každé předávací území každé štafety je určen jeden rozhodčí.
- 6.8.9.Vbíhá-li běžec do předávacího území, musí být jeho trasér až za ním.
- 6.8.10.Při každém štafetovém běhu na 4 x lOOm:
- a) se běží celý závod v drahách
- b) jsou každému družstvu přiděleny dvě dráhy
- c) jsou předávací území v drahách č. l, 3, 5, 7 atd.
- 6.8.11.Při štafetovém běhu na 4 x 400m:
- a) jsou pro start každému družstvu přiděleny dvě dráhy
- b) probíhá v drahách (č.1,3,5,7) pouze první předávka
- 6.8.12.Běžec skupiny B2 může pro své správné postavení a nasměrování využít pomoci doprovodné osoby. Tato doprovodná osoba však nesmí žádným jiným způsobem ovlivnit další průběh závodu.
- 6.9.Kvalifikace a finále
- 6.9.1.Je-li přihlášen vvyšší počet startujících, je třeba uspořádat nejdříve kvalifikační a až poté finálové běhy. Toto se vztahuje na všechny tratě a pro všechny skupiny.
- 6.9.2.Maximální počet běžců (nepočítaje v to traséry) pro jednotlivé tratě je určen následující rozpisem.
(trať / pro skupinu B1 / B2 / B3 ) ((* záleží na uspořádání startu))
  (l00m / 6 / 4 / 8 )
  (200m / 4 / 4 / 8 )
  (400m / 4 / 4 / 8 )
  (800m / 4(5*) / 4* / 8 )
  (l500m / 6 / 6 / 8 )
  (3000m / 10 / 10 / 20 )
  (5000m / 10 / 10 / 20 )
- 6.9.3.Nestanoví-l i technický delegát IBSA pro příslušnou soutěž jinak.Je postupový klíč pro kvalifikační běhy následující:
- 200m - 400m B1 , 100m - 400m B2:
  5-8 startujících 2 rozběhy: do finále postupuje vítěz rozběhu + 2 další s nejlepším časem
  9-12 startujících 3 rozběhy: do semifinále postupují první dva z rozběhu + 2 další s nejlepším časem
  13-16 startujících 4 rozběhy: do semifinále postupuje vítěz rozběhu+ další 4 s nejlepším časem 2 semifinále: do finále postupuje vítěz semifinále + další 2 s nejlepším časem
- 100m - 1500m B3
  9-16 startujících 2 rozběhy: do finále postupují první tři z rozběhu + další dva s nejlepším časem
  17-24 startujících 3 rozběhy: do semifinále postupují první čtyři z rozběhu + další čtyři s nejlepším časem; 2 semifinále: do finále postupují první tři ze semifinále + další dva s nejlepším časem
  25-32 startujících 4 rozběhy: do semifinále postupují první tři rozběhu + další čtyři s nejlepším časem; 2 semifinále: do finále postupují první tři ze semifinále + další dva s nejlepším časem
- 800m B1 a B2:
  6 - 10 startujících 2 rozběhy: do finále postupují první dva z rozběhu + další jeden s nejlepším časem
  11 - 15 startujících 3 rozběhy: do semifinále postupují první dva z rozběhu + další čtyři s nejlepším časem; 2 semifinále: do finále postupují první dva ze semifinále + další jeden s nejlepším časem
  16 - 20 startujících 4 rozběhy: do semifinále postupují první dva rozběhu + další dva s nejlepším časem; 2 semifinále: do finále postupují první dva ze semifinále + další jeden s nejlepším časem
- 1500m B1 a B2:
  7 - 12 startujících 2 rozběhy: do finále postupují první dva z rozběhu + další dva s nejlepším časem
  13 - 18 startujících 3 rozběhy: do semifinále postupují první tři z rozběhu + další tři s nejlepším časem; 2 semifinále: do finále postupují první dva ze semifinále + další dva s nejlepším časem
- 3000m - 5000m B1 a B2:
  11 - 20 startujících 2 rozběhy: do finále postupují první tři z rozběhu + další čtyři s nejlepším časem
  21 - 30 startujících 3 rozběhy: do finále postupují první dva z rozběhu + další čtyři s nejlepším časem
- 3000m - 5000m B3:
  21 - 40 startujících 2 rozběhy: do finále postupuje prvních osm z rozběhu + další čtyři s nejlepším časem
- 6.10. Časomíra
- 6.10.1.Vzhledem ke skutečnosti, že běžci všech kategorií mají při čtení časových údajů z časového ukazatele umístěného u vnitřního okraje dráhy, potíže, je povoleno, aby trenéři svým běžcům na tratích 800m a více, hlásili čas. Musí však tak činit z vnějšího okraje dráhy.
7. Pravidla skokanských disciplín
- 7.1. Skok daleký a troj skok
- 7.1.1. Odrazovou plochu pro skokany skupin Bl a B2 tvoří obdélník o rozměrech 1.00m x 1.22m, který musí být upraven tak (např. křída, magnézium nebo jemný písek), aby v něm po skokanově odrazu zůstal otisk jeho odrazové nohy.(Poznámka: Z bezpečnostních důvodů se doporučuje, aby vzdálenost mezi osou rozběhové dráhy a okraji doskočiště nebyla menší, než 1.75m. Nelze-li tomuto doporučení vyhovět, je technický delegát IBSA, odpovědný za průběh disciplíny, oprávněn požadovat dodatečná bezpečnostní opatření.)
- 7.1.2. Délka skoku u skokanů skupin Bl a B2 se měří od místa doskoku k nejbližšímu otisku odrazové nohy uvnitř odrazové plochy. Odrazí-li se skokan ještě před odrazovou plochou, měření se provádí od místa doskoku ke vzdálenějšímu okraji - směrem od doskočiště - odrazové plochy.
- 7.1.3. Odrazová plocha má jinak stejný význam jako normální odrazové prkno (tj. není přípustné, aby se skokan odrážel za jejím vnitřním - bližším k doskočišti - okrajem)
- 7.1.4. Nejmenší přípustná vzdálenost mezi vnitřním okrajem odrazové plochy a doskočištěm:
skok daleký...(všechny skupiny)...1m
trojskok...(B1)...9m
trojskok...(B2 a B3)...11m
(Poznámka: Přesnou vzdálenost mezi odrazovou plochou/prknem a doskočištěm pro každou příslušnou soutěž určuje technický delegát IBSA.)
- 7.1.5. Skokan skupiny Bl má právo na jednoho vodiče (pro zvukové navádění během pokusu) a jednu doprovodnou osobu (pro správné postavení a nasměrování skokana před pokusem).
- 7.1.6. Skokan skupiny B2 má právo pouze na jednoho vodiče či doprovodnou osobu.
- 7.1.7. Skokan skupiny B3 může požádat o slovní potvrzení začátku odpočítávání časového limitu jeho pokusu. Zprostředkování této informace je pak povinností rozhodčího.
- 7.2. Skok vysoký
- 7.2.1. Skokani skupiny B1 se mohou před rozběhem k pokusu pro svou orientaci dotknout laťky. Spadne-li laťka po takovémto dotyku, není tento pokus hodnocen jako neplatný.
- 7.2.2. Skokani skupin B1 a B2 mohou pro svou sluchovou orientaci využít vodiče. Ten však musí zaujmout takové postavení, aby nepřekážel rozhodčím.
- 7.2.3. Skokanům skupiny B2 je povolena vizuální úprava laťky. Tato úprava však musí být schválena technickým delegátem IBSA.
- 7.2.4. Skokan skupiny B3 může požádat o slovní potvrzení začátku odpočítávání časového limitu jeho pokusu. Zprostředkování této informace je pak povinností rozhodčího.
8. Pravidla vrhačských disciplín
- 8.1. Vrhači skupin B1 a B2 mohou být do vrhačského kruhu či na rozběhovou dráhu přivedeni doprovodnou osobou.
- 8.2. Za správnou orientaci vrhače ve vrhačském sektoru či na rozběhové dráze před pokusem zodpovídá doprovodná osoba. Doprovodná osoba však musí vrhačský sektor či rozběhovou dráhu ještě před zahájením pokusu opustit.
- 8.3. Vrhačům skupin B1 a B2 je pro jejich sluchovou orientaci povoleno využít doprovodnou osobu, a to jak před pokusem, během něj, tak i po pokusu.
- 8.4. Vrhači skupin B1 a B2 mohou být z vrhačského sektoru či rozběhové dráhy svými doprovodnými osobami odvedeni až poté, co rozhodčí označí pokus za platný či neplatný.
- 8.5. Usoudí-li rozhodčí, že se doprovodná osoba, napomáhající sluchové orientaci vrhače, nachází v nebezpečném postavení, má rozhodčí právo požádat tuto doprovodnou osobu o to, aby se přemístila.
9. Pravidla pětiboje
- 9.1. Jednotlivé disciplíny pětiboje probíhají v jednom dni a to v následujícím pořadí:
Muži: skok daleký, hod oštěpem, 100m, hod diskem, 1500m
Ženy: skok daleký, vrh koulí, 100m, hod diskem, 800m
- 9.2.Výsledky se počítají podle bodovacích tabulek IAAF (viz 5.3.1.).
Tyto stránky jsou pouze informativní a pro platnou verzi pravidel a soutěžního řádu je nutné se obrátit na Svaz zrakově postižených sportovců.
!!V případě rozdílného výkladu mezinárodních pravidel platí anglická verze!!Pravidla podle Mezinárodní asociace zrakově postižených sportovců (IBSA)
Případné dotazy a připomínky
Zpět na úvod