Pravidla goalballu
SK SLAVIA PRAHA odbor zrakově postižených
Atletika Kuželky
Běžecké lyžování
Sjezdové lyžování
Plavání
Showdown
Tandemová cyklistika
Tyto stránky jsou pouze informativní a pro platnou verzi pravidel a soutěžního řádu je nutné se obrátit na Svaz zrakově postižených sportovců.
I. Pravidla hry
1. Hrací plocha a technické vybavení
- 1.1.Hrací plocha
- 1.1.1 Rozměry
Hrací plochou pro golbal je obdélník o délce 18,00 m (+/- 0,05 m) a šířce 9,00 m (+/- 0,05 m) - viz nákres č.1. Pro rozměry jsou určující vnější okraje čar. S výjimkou označení hrací plochy nejsou již žádná další označení přípustná.
- 1.1.2 Obranné pásmo
Obranným pásmem je prostor o šířce 9,00 m (+/- 0,05 m) a hloubce 3,00 m (+/- 0,05 m) směrem od základní, brankové čáry do středu hrací plochy.
- 1.1.3 Orientační hráčské čáry
Dvě postranní orientační čáry se nalézají v hráčském pásmu ve vzdálenosti 1,50 m (+/- 0,05 m) od základní, brankové čáry a 1,50 m (+/- 0,05 m) od přední čáry obranného pásma. Čáry jsou dlouhé 1,50 m (+/- 0,05 m) a směřují od postranní čáry ke středu obranného pásma. Tyto čáry jsou na obou stranách obranného pásma. Další dvě středové orientační čáry jsou rovněž uvnitř obranného pásma. Nacházejí se v jeho středu a jsou kolmé na čáru označující přední část obranného pásma a základní, brankovou čáru. Obě čáry jsou dlouhé 0,50 m (+/- 0,05 m). Dvě doplňkové čáry, kolmé na čáru označující přední část obranného pásma, jsou vzdálené od postranních čar vždy 1,50 m (+/- 0,05 m) a jejich délka je 0,15 m (+/- 0,05 m).
- 1.1.4 Útočné pásmo
Útočným pásmem je další prostor, který bezprostředně sousedí s obranným pásmem ve směru do středu hrací plochy. Jeho šířka je 9,00 m (+/-0,05 m) a hloubka 3,00 m (+/- 0,05 m).
- 1.1.5 Neutrální pásmo
Zbývající prostor mezi oběma útočnými pásmy, jehož hloubka je 6,00 m (+/- 0,05 m), je neutrální pásmo.
- 1.1.6 Prostor hráčské lavičky
Hráčské lavičky obou soupeřících družstev jsou umístěny po stranách stolku zapisovatele/časoměřiče a to nejméně 3,00 m od postranní čáry hrací plochy. Hráčská lavička musí být co nejblíže stolku zapisovatele/časoměřiče a nesmí přesahovat do úrovně obranného pásma. Prostor hráčské lavičky má délku 4,00 m (+/- 0,05 m). Přední část prostoru hráčské lavičky má označenu svou přední část po celé délce 4,00 m (+/- 0,05 m) a obě postranní části čarami dlouhými nejméně 1 metr. Všichni členové družstva zůstávají během hry v označeném prostoru hráčské lavičky. Při střídání stran, po skončení poločasu, si družstva mění i lavičky. Prostor hráčské lavičky se nachází na stejné straně hrací plochy, na které družstvo hraje.
- 1.1.7 Označení
Všechna označení (čáry) hrací plochy jsou 0,05 m (+/- 0,01 m) široká, musí být zřetelně vidět a musí být uzpůsobena pro hmatovou orientaci hráče. Všechny čáry, s výjimkou čáry brankové, musí být ve svém středu podlepeny šňůrou o tloušťce 0,003 m (+/- 0,0005 m).
- 1.2 TECHNICKÉ VYBAVENÍ
- 1.2.1 Branky
Branky jsou široké 9,00 m (+/- 0,05 m). Tyčky jsou vysoké 1,30 m (+/- 0,02 m) a kulaté. Horní tyč musí být pevně připojená. Tyčky stojí mimo hrací plochu, avšak v rovině se základní, brankovou čarou. Určujícími jsou vnitřní rozměry branek. Největší možný průměr tyček, i horní, je 0,15 m. Konstrukce branek musí být bezpečná.
- 1.2.2 Míč
Golbalový míč má hmotnost 1250 g a je ozvučen. Jeho obvod je přibližně 76 centimetrů. Míč má 8 otvorů, každý o průměru 1 centimetr. Je vyroben z gumy, jejíž tvrdost určuje Sportovně technická komise IBSA.
- 1.2.3 Dresy
Dresy všech hráčů musí být schváleny. Čísla na dresech musí být připevněna trvale a to jak ve předu, tak i vzadu. Čísla mohou být pouze jednociferná: od nuly až po devítku (0-9) a jejich výška nesmí být menší, než 20 centimetrů. Dres nesmí odstávat od těla více než 10 centimetrů.
- 1.2.4 Brýle a kontaktní čočky
Nošení brýlí a kontaktních čoček je zakázáno.
- 1.2.5 Klapky
Na hrací ploše musí mít nasazeny klapky všichni hráči, a to od zahajovacího hvizdu každého poločasu až po jeho skončení. Toto platí pro normální hrací dobu, nastavování i volné hody. Vstupují-li během oddechového času na hrací plochu rovněž hráči z lavičky musí mít nasazeny klapky i oni.
- 1.2.6 Přelepky očí
Na všech hlavních světových soutěžích, schválených Golbalovou subkomisí IBSA, musí být všem hráčům, zasahujícím do hry, zakryty oči gázovými přelepkami, za správnost čehož zodpovídá Technický delegát IBSA.
2. Hráči
- 2.1 Kategorie
Hráči jsou rozděleni do dvou kategorií podle pohlaví: kategorie mužů a kategorie žen.
- 2.2 Složení družstva
Na začátku soutěže se družstvo skládá ze tří (3) hráčů a nejvýše tří (3) náhradníků. V případě zranění, kdy není hráč schopen hry, může družstvo pokračovat i s menším než nejnižším počtem schválených hráčů. Družstvo však nemůže pokračovat v soutěži, má-li již jen jednoho (1) hráče. Na hráčské lavičce každého družstva mohou být nanejvýš tři (3) členové doprovodu.
3. Rozhodčí
- 3.1 Požadovaný počet
Každý zápas se hraje za asistence dvou (2) hlavních rozhodčích, čtyř (4) brankových rozhodčích, jednoho (1) zapisovatele, jednoho (1) časoměřiče, jednoho (1) časoměřiče osmi sekund a jednoho (1) zapisovatele hodů.
- 3.2 Povinosti rozhodčích
Povinnosti hlavních rozhodčích jsou obsaženy v Příručce pro osvědčení rozhodčích golbalu IBSA. Povinnosti pomocných rozhodčích jsou obsaženy v Příručce pomocných rozhodčích golbalu IBSA.
4. Průběh hry
- 4.1 Hrací doba
Hra, s celkovou dobou trvání zápasu 14 minut, je rozdělena na dva sedmiminutové poločasy. Na začátek každého z poločasů upozorňuje 30 sekund před jeho zahájením časoměřič zvukovým signálem. Každý poločas je považován za skončený až po vypršení času. Přestávka mezi poločasy trvá 3 minuty. Není-li družstvo po uplynutí 3 minut připraveno k zahájení hry, je tato situace posouzena jako zdržování hry. Při trestných situacích je čas zastaven.
- 4.2 Nastavování
V případě, kdy zůstává výsledek po skončení hrací doby nerozhodný, a přitom je nutné určit vítěze, prodlužuje se zápas dvěma tříminutovými poločasy nastavování. Přestávka mezi koncem normální hrací doby a začátkem prvního poločasu nastavování trvá 3 minuty. Před zahájením nastavování se provádí druhé losování, které určí nové výchozí postavení obou družstev. V přestávce mezi oběma poločasy nastavování si družstva výchozí postavení mění. Neurčí-li vítěze zápasu ani nastavování, rozhodují o výsledku volné hody.
- 4.3 Losování
Losování provádí jeden z hlavních rozhodčích, případně jiný pověřený rozhodčí, vždy před zahájením zápasu. Vítěz losování si může zvolit buďto jednu z branek pro obranu, nebo si může vybrat, zda chce první hod házet či přijímat. Výběr zbývající alternativy provádí poté soupeř. Na začátku druhého poločasu se strany i házení míče mění. Nedostaví-li se zástupce družstva na losování, je proti družstvu na začátku zápasu nařízen trestný hod za zdržování hry.
- 4.4 Ztráta orientace
Během zápasu je pomoc při orientaci povolena pouze bránícímu hráči, který byl před trestnou situací odveden z hrací plochy. Je-li nutné vypomoci při orientaci hráči v jiné části hrací doby, je tato situace posouzena jako osobní zdržování hry.
- 4.5 Vstřelení gÓlu
Skončí-li míč za brankovou čarou, jedná se o gól. Gól není uznán v případě, kdy jej svojí přihrávkou zapříčinil hlavní nebo brankový rozhodčí. Je-li gólu dosaženo v závěru hrací doby, gól může být uznán pouze překoná-li míč brankovou čáru ještě před skončením hrací doby.
- 4.6 Přerušení hry
- 4.6.1 Oddechový čas
Každé družstvo má v průběhu normální hrací doby povoleny tři (3) oddechové časy, každý s dobou trvání 45 sekund, určené k udílení taktických pokynů. Oddechový čas, o který požádá jedno z družstev, mohou využít družstva obě. Mezi dvěma oddechovými časy, o které žádá stejné družstvo, musí hra pokračovat nejméně jednim hodem. Kromě toho má každé družstvo k dispozici jeden (1) oddechový čas, rovněž s dobou trvání 45 sekund, v průběhu nastavování. Oddechový čas si může u hlavního rozhodčího kdykoli vyžádat trenér nebo hráč za pomoci neverbální ruční signalizace. Oddechový čas přidělí hlavní rozhodčí je-li hra přerušena nebo jeli míč pod kontrolou družstva, které si oddechový čas vyžádalo. Potvrzení oddechového času oznamuje hlavní rozhodčí spolu s označením družstva, které si oddechový čas vyžádalo. Na vypršení oddechového času upozorňuje 15 sekund před jeho ukončením časoměřič zvukovým signálem.
- 4.6.2 Čas rozhodčího
Hlavní rozhodčí může hru přerušit kdykoli to uzná za nutné. Během tohoto přerušení však není trenérům povoleno udílet taktické pokyny; dojde-li k tomu, je situace posouzena jako nesportovní chování.
- 4.6.3 Přerušení hry pro zranění
Hlavní rozhodčí může hru přerušit i v případě zranění nebo nemoci. Není-li zraněný hráč schopen pokračovat ve hře do 45 sekund nebo vstoupí-li jiný člen družstva na hrací plochu, musí být zraněný hráč vystřídán až do konce poločasu.
- 4.7 Střídání
- 4.7.1 Střídání družstva
Každé družstvo může v průběhu normální hrací doby střídat nejvýše třikrát (3x). V průběhu nastavování může střídat každé družstvo jednou (1x). Stejný hráčmůže být střídán i několikrát, každá jeho výměna je však zapsána jako střídání. O střídání může kdykoli hlavního rozhodčího požádat trenér nebo hráč za pomoci neverbální ruční signalizace. Hlavní rozhodčí střídání umožní, je-li hra přerušena, nebo je-li míč pod kontrolou družstva, které o střídání žádalo. Úmysl střídat musí trenér hlavnímu rozhodčímu potvrdit pomocí střídacích karet, na nichž je číslo hráče, který ze hry odchází, a číslo hráče, který do hry nastupuje. Střídání, s výjimkou potrestaného hráče, je možné i během trestné situace. Střídající hráč musí být na hrací plochu doveden, stejně jako střídaný hráč z hrací plochy odveden, rozhodčím s vyloučením jakýchkoli trenérových pokynů. Usoudí-li hlavní rozhodčí, že trenér hráčům na hrací ploše nějaké pokyny předal, následuje trestný hod. Chce-li družstvo střídat během oddechového času, je mu umoněno obojí - střídání i oddechový čas - v tomto případě pak trenér pokyny hráčům na hrací ploše předávat může. Je-li hráč střídán během přestávky mezi poločasy, není to jako střídání započítáno, hlavnímu rozhodčímu to však oznámeno být musí.
- 4.7.2 Střídání z důvodu zranění
Dojde-li k takovému zranění, že je nutné, aby trenér nebo jiný člen družstva musel poskytnout pomoc přímo na hrací ploše, nebo není-li hráč schopen pokračovat ve hře do 45 sekund po přerušení hry pro zranění, musí být hráč v průběhu co nejkratší doby vystřídán, a nesmí být až do konce poločasu na hrací plochu znovu poslán. Toto střídání není považováno za jedno ze tří povolených.
5. Porušení pravidel
Ve všech případech porušení pravidel připadá míč bránícímu družstvu.
- 5.1 Předčasný hod
Odhodí-li hráč míč dříve, než je k tomu vyzván, je hod sice zapsán, ovšem vstřelený gól uznat nelze.
- 5.2 Přešlap
Házející hráč musí být při odhodu míče alespoň částí svého těla v kontaktu s hrací plochou. Není-li tomu tak, je hod sice zapsán, ovšem vstřelený gól uznat nelze. Přešlap mimo hrací plochu, jestliže se hráč teprve orientuje, za porušení pravidel považováno není.
- 5.3 Přihrávka do autu
Jestliže se během přihrávání mezi členy družstva dostane míč za postranní čáru, je to považováno za ztrátu kontroly nad míčem, a tedy hodnoceno jako porušení pravidel.
- 5.4 Míč přes polovinu
Je-li míč bránícím hráčem vyražen tak, že se odrazí až za středovou čáru neutrálního pásma, je míč vrácen družstvu, který hod provádělo. Toto pravidlo se vztahuje i na míče odražené za středovou čáru od tyček nebo horní tyče. Toto pravidlo se však nevztahuje na volné ani trestné hody.
- 5.5 Mrtvý míč
Jestliže po obranném zákroku zůstane míč stát na místě, a je zřejmé, že jej družstvo nemá pod svou kontrolou, a ani o to neusiluje, je tato situace považována za ztrátu kontroly nad míčem a tedy za porušení pravidel. Toto pravidlo se nevztahuje na volné a trestné hody.
- 5.6 Krátký míč
Pokaždé, když se odhozený míč zastaví v útočném pásmu, a je mimo dosah bránícího družstva, je hra přerušena a míč připadá bránícímu družstvu.
6. Trestné situace
Tresty jsou dvojího druhu: osobní tresty a tresty pro družstvo. V obou případech čelí trestnému hodu pouze jeden hráč potrestaného družstva. V případě osobního trestu je to hráč, který trestnou situaci zavinil. V případě trestu pro družstvo je to hráč, kterému je, před uložením trestu, zapsán hod jako poslednímu. V případě, že je trest pro družstvo uložen ještě před hodem, zůstává na hrací ploše hráč, kterého určí trenér. Všechny trestné hody musí být prováděny ve shodě s pravidly hry. Trenér nebo hráč je oprávněn proti uloženi trestu protestovat, ovšem pouze za použiti neverbální ruční signalizace.
- 6.1 Osobní tresty
- 6.1.1 Přehod
Dřív, než míč při hodu opustí obranné nebo útočné pásmo, musí se alespoň jednou dotknout podlahy. Nestane-li se tak, je hod sice zapsán, ovšem vstřelený gól uznat nelze.
- 6.1.2 Dlouhý míč
Při hodu se musí míč alespoň jednou dotknout podlahy v neutrálním pásmu. Nestane-li se tak, je hod sice zapsán, ovšem vstřelený gól uznat nelze.
- 6.1.3 Klapky
Pokud se kterýkoli hráč na hrací ploše dotkne klapek, následuje za to trestný hod. Dotkne-li se klapek hráč, nacházející se při trestné situaci mimo hrací plochu, následuje za to další trestný hod. Pokud si chce hráč během hrací doby, při oddechovém čase nebo při jiném přerušení hry, upravit klapky, musí o to požádat hlavního rozhodčího. Po schválení tohoto se musí hráč ještě před úpravou klapek otočit zády do hrací plochy.
- 6.1.4 Třetí hod
Každý hráč může provádět hod nejvýše dvakrát za sebou. Za třetí a další bezprostřední hod stejného hráče následuje trestný hod. Počet po sobě následujících hodů se převádí i do následujícího poločasu nebo trestných situací, nikoli však z normální hrací doby do nastavování. Případné vstřelení vlastního gólu za hod považováno není.
- 6.1.5 Nedovolená obrana
Při prvním obranném kontaktu s míčem se musí hráč alespoň částí svého těla dotýkat obranného pásma.
- 6.1.6 Osobní zdržování hry
Trestný hod za osobní zdržování hry následuje, jestliže hráč:
- a) je při ztrátě orientace doveden na svůj post někým jiným, než spoluhráčem, který se nachází na hrací ploše.
- b) není připraven na pokyn hlavního rozhodčího k zahájení hry
- 6.1.7 Osobní nesportovní chování
Pokud hlavní rozhodčí usoudí, že se hráč na hrací ploše chová nesportovně, je oprávněn hráče potrestat. Případný další projev nesportovního chování může mít za následek vyloučení do konce zápasu a nebo i, posoudí-li tak situaci hlavní rozhodčí, vyloučení z celého turnaje. Takto vyloučenému hráči není již dovoleno, aby byl do stejného zápasu znovu postaven.
- 6.2 TRESTY PRO DRUŽSTVO
- 6.2.1 Osm sekund
Hráč/Družstvo musí provést hod do osmi (8) sekund po skončení obranného zákroku. Toto pravidlo je aplikováno, ať již je míč pod kontrolou bránícího družstva či nikoli.
- 6.2.2 Zdržování hry družstvem
Trestný hod za zdržování hry družstvem následuje, jestliže družstvo:
- a) není připraveno na pokyn hlavního rozhodčího k zahájení hry
- b) jakoukoli svojí činností brání pokračování hry
- c) uskuteční střídání v přestávce mezi poločasy, aniž by o tom uvědomilo hlavního rozhodčího
- 6.2.3 Nesportovní chování družstva
Pokud hlavní rozhodčí usoudí, že se některý člen družstva chová nesportovně, je oprávněn družstvo potrestat. Případný další projev nesportovního chování může mít za následek vyloučení do konce zápasu a nebo i, posoudí-li tak situaci hlavní rozhodčí, vyloučení z celého turnaje.
- 6.2.4 Nedovolené udílení taktických pokynů
Žádné osobě, nacházející se v prostoru hráčské lavičky, není dovoleno, s výjimkou oddechových časů a přestávky mezi poločasy, udílet taktické pokyny. Usoudí-li hlavní rozhodčí, že někdo, nacházející se v prostoru hráčské lavičky, taktické pokyny udílí, nařídí proti družstvu trestný hod. Dojde-li v průběhu téhož zápasu k druhému porušení tohoto pravidla, je dotyčná osoba vyvedena z tělocvičny a proti družstvu nařízen trestný hod.
7. Volné hody
V případě, kdy zůstává výsledek po skončení zápasu nerozhodný, a přitom je nutné určit vítěze, rozhodují o výsledku volné hody.
- 7.1 Počet volných hodů
Počet volných hodů je určen podle nejnižšího počtu hráčů zapsaných na soupisky obou družstev.
- 7.2 Losování volných hod
Před zahájením volných hodů se o volbu házení nebo příjmu prvního hodu losuje. Toto losování je pak platné pro všechny volné hody.
- 7.3 Pořadí volných hodů
Pořadí volných hodů je určeno soupiskou předloženou trenérem před začátkem utkání. V této soupisce musí být zahrnuti všichni hráči ze zápisu utkání.První osoba ze soupisky vstupuje na hrací plochu v doprovodu hlavního rozhodčího a každý hráč provede jeden hod. Toto se opakuje, dokud se všichni z minimálního počtu hráčů při házení a chytání volných hodů nevystřídají. Družstvo s větším počtem vstřelených gólů je pak prohlášeno za vítěze.
- 7.4 Náhlá smrt
Zůstává-li výsledek i nadále nerozhodný, celý postup se opakuje, a za vítěze je prohlášeno družstvo, které jako první vstřelí gól. Před náhlou smrtí se pomocí nového losování určí, které družstvo začíná házet jako první. Po každé dvojici střel se výhoda prvního hodu mění.
- 7.5 Tresty při volných hodech
Volné hody musí být prováděny ve shodě s pravidly hry. Dojde-li k porušení pravidel při hodu, je tento pouze považován za neplatný. Dojde-li k porušení pravidel při obranné činnosti, a nedošlo-li při tomto hodu ke vstřelení gólu, hod se opakuje.
- 7.6 Pohyb hráčů
Po celou dobu provádění volných hodů se trenéři a doprovod pohybují ve vymezeném prostoru na protější straně hrací plochy pod kontrolou hlavního rozhodčího. Všichni hráči musí mít nasazeny klapky. Dokud není hra ukončena, hráči zůstávají v prostoru hráčské lavičky. Vyloučení, zranění nebo hráči uznaní za neschopné hry, jsou ze soupisky vyškrtnuti a všichni hráči z nižšího pořadí postupují o řádek výše.
Tyto stránky jsou pouze informativní a pro platnou verzi pravidel a soutěžního řádu je nutné se obrátit na Svaz zrakově postižených sportovců.
!!V případě rozdílného výkladu mezinárodních pravidel platí anglická verze!!
Pravidla podle Mezinárodní asociace zrakově postižených sportovců (IBSA)
Případné dotazy a připomínky
Zpět na úvod