Pravidla plavání
SK SLAVIA PRAHA odbor zrakově postižených
Atletika
Goalball
Kuželky
Běžecké lyžování
Sjezdové lyžování
Showdown
Tandemová cyklistika
Tyto stránky jsou pouze informativní a pro platnou verzi pravidel a soutěžního řádu je nutné se obrátit na Svaz zrakově postižených sportovců.
I. Obecná ustanovení
1. Obecná pravidla
- 1.1 Platí pravidla FENA a dodatky uvedené níže
- 1.2 V případě rozdílného výkladu úprav EBSA, platí anglická verze.
- 1.3 Činovníci musí mít certifikát FINA nebo národní federace dle pravidel FINA a musí znát úpravy IBSA.
- 1.4 V případě technického protestu, musí oficiální delegát plaveckého výboru EBSA být členem jury. Lékařský protest musí být prověřen lékařským komisařem EBSA.
- 1.5 Nevidomí plavci mohou závodit v integrovaných závodech s vidícími sportovci, na těchto závodech může být vytvořen světový rekord, v případě, je-li závod schválen národním sportovním řídícím orgánem a platí zde pokyny oficiálně schválených činovníků, (viz 10.1)
- 1.6 Rekordy budou uznány jak v krátkém tak v dlouhém bazénu ve všech disciplínách FENA. Žádosti musí být zaslány činovníkovi EBSA, který odpovídá za ratifikaci rekordu. Je-li jednou rekord ratifikován, pak nemůže být upraven vzhledem ke změně třídy.
2. Právo startu
- 2.1 Startovat může každý závodník, který patří do kategorie Bl, B2 nebo B3 viz níže.
3. Klasifikace
- 3.1. Kritéria pro zařazení do jednotlivých skupin
- B1: Bez světlocitu obou očí nebo se světlocitem, ovšem bez schopnosti poznat tvar ruky z jakékoliv vzdálenosti či směru.
- B2: Od schopnosti rozeznat tvar ruky k vizu (ostrosti) 2/60 nebo rozsahem zorného pole menším než pět stupňů.
- B3: S vizem (ostrostí) od 2/60 do 6/60 nebo rozsahem zorného pole od pěti do dvaceti stupňů.
- 3.2 Klasifikace se provádí u lepšího oka s pomůckami. Např. sportovec, který používá kontaktní čočky, nebo korektní čočky je musí mít též při klasifikaci ať již s nimi chtějí závodit či ne.
- 3.3 Brýle - Plavci B1 musí nosit tmavé brýle na všech závodech a všech disciplínách i u kombinovaných disciplín, kromě plavců, kteří mají protézy v obou očích, nebo jejichž obličej neumožňuje brýle nosit. Takto osvobození plavci musí mít záznam v klasifikační kartě lékařským komisařem EBSA. Plavecké brýle nebo lékařská výjimka budou kontrolovány u předstartovní prezentace.
4. Vybavení
- 4.1 Paralympiády a MS se musí konat v 50m bazénu, který má minimálně 8 drah. Pro zrakově postižené plavce se upřednostňují kryté bazény s dobrým osvětlením. Musí být použita elektronická časomíra dle požadavků FENA.
- 4.2 Z bezpečnostních důvodů musí mít bazén půlmetrové dráhy při okrajích bazénu za poslední drahou, tam kde to není možné musí být krajní dráhy volné.
- 4.3 Označení znakové obrátky: vlajky na laně musí mít odpovídající rozměr a kontrastní barvy ke stropu bazénu.
5. Program
- 5.1 Disciplíny
 (EBSA uznává následující disciplíny pro závody a zaznamenávání rekordů)
- 5.2 Na PH a MS může každá země nominovat nejvíce tři plavce z každé třídy, každého pohlaví, na každou disciplínu. Každá členská země má právo nominovat na každou disciplínu jednoho plavce, který nesplnil nominační kriteria.
- 5.3 Na všech přihláškách musí být uveden nejrychlejší čas plavce, aby byl dobře zařazen do dráhy.
- 5.4 Datum a rozpis závodů, nasazení plavců, posloupnost disciplín musí být stanoven před konečným zasláním druhých přihlášek. Pořadí disciplín a nominační limity stanoví plavecký výbor EBSA.
- 5.5 Jakmile je jednou vydaný program disciplín, nesmí být pozměněn bez souhlasu technického delegáta EBSA, který je jmenován předsedou plaveckého výboru EBSA a jen ve výjimečných případech.
6. Mistrovství světa
- 6.1 MS se bude konat jednou za čtyři roky mezi LPH - v sudém roce.
7. Mistrovství světa mládeže
- 7.1 MS mládeže se bude konat v lichých letech.
- 7.2 Na MS mládeže se kvalifikují plavci do 17-ti let. Na MS budou dvě kategorie: do 15-ti let a 16-17 let. Věk se určuje k prvnímu lednu toho roku, ve kterém se MS koná.
- 7.3 Startovní limity budou stanoveny plaveckým výborem IBSA.
- 7.4 Budou převládat disciplíny na kratší vzdálenosti, např. 50 a lOOm (všechny styly), 4x50m štafeta a 200m polohový závod.
- 7.5 Nasazení plavců pro mládež je navrženo v odstavci 8.2 viz níže.
8. Nasazení
- 8.1 PH a MS
- 8.1.1 Je-li na jednu disciplínu přihlášeno 6 či více plavců budou nasazeni do drah dle pravidel FINA S W 3.1.
- 8.1.2 Je-li méně než 6 přihlášených plavců jedné třídy. Mají plavci možnost plavat ve vyšší třídě. Je-li po kombinování tříd více nezjedná rozplavba, pak budou stanoveny dle pravidel FINA S W 3. l
- 8.2 Regionální mistrovství, mistrovství mládeže a ostatní plavecké disciplíny.
- 8.2.1 Jsou-li přihlášeni 4 plavci a více, pak budou nasazeni dle pravidel FINA SW 3.1.
- 8.2.2 Jsou-li přihlášeni méně než čtyři plavci, pak budou spojeni s vyšší třídou.
- 8.2.3 Je-li v každé třídě méně než 4 plavci, pak budou všichni plavat dohromady a nasazeni dle pravidel FINA SW 3.1.2.
- 8.2.4 Medaile se budou předávat v případě, že každá třída splňuje minimální požadavky přihlášených plavců. Bude li nedostatečný počet plavců v jakékoliv třídě, pak bude platit pravidlo -1: např. 3 plavci - zlato a stříbro, dva plavci - zlato, jeden plavec -žádná medaile.
9. Plavecká pravidla
- 9.1 Mezi jednotlivými disciplínami je časový prostor 20 minut. Je-li nutná rozplavba k určení osmého místa, pak se uskuteční jednu hodinu po dokončené rozplavbě všech plavců, kterých se to týká. Viz pravidla FINA SW 3.2.2.
- 9.2 Záběr
- 9.2.1Zrakově postižení plavci při vykonání plaveckého záběru nemusí splnit záběrový pohyb tak jak je popsán v pravidlech z důvodů nedostatečné zrakové kontroly. Rozhodčí a ti, kteří hodnotí styl by měli zvažovat pozorně jednotlivé výkony. Specifické doporučení viz níže.
- 9.2.2Zrakově postižení plavci (B1, B2 a B3), kteří mají další druh postižení (např. funkční) musí plavat tak, aby záběry splňovaly pravidla FINA a EBSA.
- 9.2.3 Prsa - Nevidomí plavec, B1 nebo B2 s nižší viditelností, může mít potíže při dohmatu, v případě, že plave těsně u lajny. Nebude kvůli tomuto přestupku diskvalifikován.
- 9.2.4 Motýlek - Plavci B1 a B2 s nižším stupněm viditelnosti mohou plavat příliš těsně u dělící lajny a tak budou mít potíže se souběžným přenosem paží nad vodou. Plavec bude diskvalifikován pouze v případě, když se odrazí od dělící lajny. A podobně při obrátce nebo dohmatu.
- 9.3 Start
- 9.3.1Start disciplín volný způsob, prsa a motýlek může být proveden ze startovních bloků, z místa vedle startovního bloku nebo z vody.
- 9.3.2Pomocník (tapper) pomůže plavci B1 na startovní blok a může mu verbálně podávat potřebné informace a podat mu takový obraz, jaký má plavec, který vidí.
- 9.3.3 Plavec startující z vody musí být jednou rukou v kontaktu s okrajem bazénu nebo se startovním blokem.
- 9.3.4 Zrakově postižení plavci mohou požadovat delší časový prostor po dlouhém hvizdu, aby se mohli zorientovat na startovním bloku před povelem startéra.
- 9.3.5 V případě zrakově a sluchově postiženého plavce trenér přenese startovní povel plavci ne-verbálním způsobem.
- 9.3.6 Aby byl zajištěn správný start Bl, budou diváci požádáni o naprostý klid až do té doby, dokud plavci neminou znak chybného startu. (Zvuky píšťalek, trubek atd. mohou být zaměněny s hvizdem špatného startu).
- 9.4 Obrátky
- 9.4.1Tapping - oznamování plavci o tom, že se blíží konec bazénu poklepem na hlavu nebo záda odpovídajícím předmětem. Tento pomocník oznamuje konec bazénu pomocí tyče. Tyč je zakončena obvykle houbovým zakončením. Pomocník funguje jako plavcovi očí, musí pracovat jako tým. Pomocník nesmí předávat plavci informace trenérské, ale může mu podávat instrukce.
- 9.4.2Z bezpečnostních důvodů se časomíra ani rozhodčí nepletou do práce pomocníka. Plavci B1 potřebují dva pomocníky, na každé straně bazénu jednoho.
- 9.4.3 Při obrátce, nebo při dohmatu, může pomocník nebo odpovídající elektronické zařízení oznámit plavci, že se blíží konec bazénu. Plavec si zvolí sám způsob oznámení konce bazénu. Tento způsob je povinný pro plavce B l a volitelný pro plavce B2 a B3.Pomocník nesmí podávat žádné informace plavci od okamžiku kdy se připraví do startovní pozice, kromě špatného startu. Pomocník v takovém případě může podávat direktivní instrukce. Použití elektronického zařízení nesmí ohrozit jiného plavce.
- 9.4.4 Jestliže se plavec po startu nebo po obrátce dostane nezáměrně do vedlejší dráhy, ve které nikdo neplave, pak může v té dráze dokončit závod. V případě, že je již dráha obsazena, musí pomocník dát plavci jasný verbální pokyn, aby se vrátil do své dráhy, pokyn musí být jasně vyřčen a plavec musí být přesně osloven tak, aby nebyl ohrožen jiný plavec.
- 9.4.5 Pomocník nesmí po startu podávat žádné informace plavci (povzbuzování, oznamování pozice, místa atd.) kromě případu 9.4.2 viz výše nebo 10.4 viz níže.
- 9.5 Plavec, který byl faulován
- Jestliže neúmyslný faul omezí úspěšnost plavce, ať již neúmyslným vniknutím plavce do jiné dráhy, nebo příliš těsným plaváním u dělící lajny atd. rozhodčí povolí jednomu nebo oběma plavcům plavat znovu. Je-li tento faul v průběhu finále, pak rozhodčí může nařídit plavat finále znovu. FINA S W 10.13
10. Štafety
- 10.1 Při přihlašování štafety, musí mít každý plavec označenou třídu u svého jména.
- 10.2 Minimální požadavky, které musí štafeta splňovat: jeden plavec B l a jeden plavec B2, nebo dva plavci B l. Třída dalších dvou plavců není stanovena.
- 10.3 Každá štafeta má možnost startovat v jedné nebo ve dvou drahách. Není-li tato volba označena v okamžiku přihlašování štafety, pak bude štafeta automaticky plavat v jedné dráze. U každé dráhy bude pomocník.
- 10.4 Tam kde to bude potřeba bude pomocník oznamovat plavci, kdy se má připravit a kdy má startovat svůj úsek štafety. Slyšitelné příkazy mohou být vydávány při řízení obrátky za předpokladu, že neruší plavce v sousedních drahách.
- 10.5 Plavci mohou zůstat v dráze, dokud poslední plavec nedokončí úsek.
Tyto stránky jsou pouze informativní a pro platnou verzi pravidel a soutěžního řádu je nutné se obrátit na Svaz zrakově postižených sportovců.
!!V případě rozdílného výkladu mezinárodních pravidel platí anglická verze!!Pravidla podle Mezinárodní asociace zrakově postižených sportovců (IBSA)
Případné dotazy a připomínky
Zpět na úvod